Pn - Pt : 8:00 - 16:00

Jakimi metodami myje się okna i elewacje w wieżowcach?

Mycie okien nie wydaje się być skomplikowaną i niebezpieczną czynnością w niewielkim budynku mieszkalnym. Jednak co zrobić w sytuacji, kiedy pomieszczenie znajduje się na dwunastym piętrze? Wtedy umycie okien własnymi siłami byłoby ogromnym wyzwaniem.

Metody mycia okien na wysokości

We współczesnej architekturze duże okna, a nawet całe szklane elewacje są coraz popularniejszym trendem. Jednak każdą tego typu powierzchnię należy regularnie myć. Czyszczenie szyb i elewacji jest zlecane specjalistom, którzy spełniają wszystkie wymogi prawne.

Nasza firma stosuje dwie popularne metody mycia powierzchni szklanych:

  1. Metoda teleskopowa – na wybór odpowiedniego sposobu ma wpływ wysokość budynku. W przypadku niższych budowli mycie okien i elewacji odbywa się z poziomu gruntu, wykorzystując wysuwane kije teleskopowe oraz wodę zdemineralizowaną. Jeśli budynek wymaga pracy na większej wysokości, wykorzystywane są podnośniki koszowe.
  2. Technika alpinistyczna – wiąże się z wykorzystaniem lin, na których wciągani są odpowiednio przeszkoleni alpiniści. Do mycia szklanych powierzchni często również używają teleskopów.
  3. Mycie z użyciem wysięgnika – ta metoda umożliwia mycie okien i elewacji nawet do 20 metrów wysokości, bez potrzeby używania podnośnika lub metody alpinistycznej. Pracownik posługuje się wysięgnikiem z końcówką myjącą, będąc na poziomie gruntu.

Czy mycie okien jest pracą wysokościową?

Aby wyczyścić okna wewnątrz budynku nie trzeba mieć żadnych specjalnych pozwoleń, jednak zewnętrzne mycie powierzchni wieżowca zalicza się do prac wysokościowych. Konieczne jest odpowiednie przygotowanie pracowników ze względu na ich bezpieczeństwo.

Warto wiedzieć, że praca na wysokości jest definiowana, jako praca wykonywana na powierzchni znajdującej się co najmniej 1 metr nad ziemią. Jeśli ta powierzchnia ze wszystkich stron jest osłonięta do wysokości minimum 1,5 m ścianami, to nie kwalifikuje się do kategorii prac wysokościowych – bez względu na to, na jakiej wysokości dana powierzchnia się znajduje. Jednak w przypadku prac zewnętrznych konieczne jest odpowiednie pozwolenie.


APC Wrocław myje okna już od ponad 11 lat.