Pn - Pt : 8:00 - 16:00

Dlaczego kurz w biurze jest taki groźny?

kurz na blacie

Pracownicy spędzają w biurach wiele godzin dziennie, często z niewielkim dostępem do świeżego powietrza z zewnątrz. Praca w pomieszczeniu przez tak długi czas wymaga, aby było ono odpowiednio przystosowane, wietrzone i czyste. Kurz gromadzący się w biurze to poważny problem dla komfortu i efektywności pracy i należy zadbać o to, aby wszystkie powierzchnie były regularnie oczyszczane.

Negatywny wpływ kurzu na zdrowie

Drobne zanieczyszczenia zalegające na biurkach, komputerach i klawiaturach powodują kichanie oraz kaszel nawet u zdrowych osób. Znacznie większy problem mają osoby uczulone, które w takich warunkach mogą spodziewać się dodatkowo spuchniętych, czerwonych oczu, swędzenia skóry, a także duszności. Warto wiedzieć, że kurz jest siedliskiem roztoczy. Są to mikroskopijne pajęczaki, których odchody są pełne alergenów oraz dodatkowo zwiększają objawy już istniejącej alergii na kurz.

Długotrwałe przebywanie w zakurzonym pomieszczeniu może mieć również poważniejsze skutki. Eksperci potwierdzają, że długotrwałe wdychanie drobinek kurzu może powodować astmę oskrzelową, a nawet zwiększone prawdopodobieństwo zachorowania na raka, które skutkuje obecnością cyny, pochodzącej z ubrań. Dlatego konieczna jest regularna dezynfekcja pomieszczeń biurowych, która pozwala uniknąć uciążliwych objawów oraz ryzyka groźnych chorób dróg oddechowych.

Negatywny wpływ kurzu na komfort i efekty pracy

Biorąc pod uwagę wszystkie, wyżej wymienione dolegliwości, czyste i zdezynfekowane pomieszczenie biurowe znacząco podnosi komfort i efektywność pracy. Wypoczęci pracownicy, wdychając czyste powietrze, lepiej wykonują swoje obowiązki. Sam wygląd zakurzonych szafek oraz nieestetycznych kłębków, poruszających się po podłodze odbiera chęci do pracy. Ponadto wystarczy jeden pracownik z alergią, a sam dźwięk jego kichnięć będzie skutecznie rozpraszał całą resztę.

Czystość pomieszczeń sprawia również dobre, pierwsze wrażenie na potencjalnych klientach oraz partnerach biznesowych. Widok zalegającej, szarej warstwy na biurkach może wiele osób skutecznie zniechęcić.